Z CHRÁMU PŘÍRODY, zapsaný spolek
Existují jen dvě dědictví, u nichž má cenu doufat, že je předáme našim dětem - kořeny
Holding Carter
„Z chrámu přírody, z. s.“ - milujeme zpěv, hudbu, tanec a práci s přírodními materiály. Objevujeme léčivou sílu matky Země
Nabízíme originální programy, které se mohou konat přímo u vás (ve školce, škole, firmě či instituci), nebo vás můžeme pozvat k nám do romantického prostředí Českého Švýcarska, kde své zážitky umocníte toulkami v opravdovém chrámu přírody. Též rádi přijmeme pozvání na alternativní festivaly.
Hlavním obsahem naší činnosti jsou semináře tvořivé práce s přírodními materiály, kurzy osobního rozvoje, pohybové aktivity zaměřené na tanec a divadlo, vedení přechodových ceremonií a oslav.

Základní tým „Z chrámu přírody, z. s.“:

Miloš (Mikloš) Doležal
Umělecká práce s dřevem a kamenem. Vedení řemeslných kurzů. Rytlické hudební nástroje.

Jitka Dudková
Odborné vedení dětí na kurzech. Jako naše jednatelka vyřizuje objednávky kurzů a programů - viz kontakty

Martina Novotná
Absolventka akademie sociálního umění a léčebné pedagogiky (akreditovaná lektorka). Specializace tanec, zpěv, spontánní improvizace.

Mgr. Jiří Antonín Trnka
Kulturní programy, tanec, divadlo.
Můžete nás podpořit:
V případě, že Vám jsou naše zaměření, aktivity a projekty sympatické a chtěli byste je podpořit, můžete tak učinit na náš transparentní účet:
4419845043 / 0800
V případě finančního daru je nutné uvést legitimní původ dárce.
Stanovy „Z chrámu přírody, z. s.“:
Článek 1 - Z chrámu přírody, z.s., Děčín
Spolek Z chrámu přírody (dále jen spolek) je právnickou osobou, založenou v souladu se zákonem č.89/2012 Sb., občanský zákoník v platném znění. Má sídlo v Děčíně.
Článek 2 - Charakter spolku
Spolek je dobrovolným, apolitickým svazkem občanů, jehož hlavní náplní je budování institutu, zabývající se celostním vztahem člověka a přírody a osobním rozvojem pro zdravou budoucnost a mezilidské vztahy.
Článek 3 - Základní účely spolku
a) interaktivní pořady a programy pro děti i dospělé, související s ochranou životního prostředí
b) poskytování obecněprospěšných služeb k výchově mládeže a k osobnímu rozvoji dospělých
Článek 4 - Formy činnosti spolku
a) pořádání vzdělávacích akcí (přednášky, semináře, divadelní představení, koncerty, workshopy)
b) umění a kreativita v praxi ( divadlo, hudba, malířství)
c) rodinná výchova podporující solidární společnost
d) vědy zaměřené na komunikaci – koučování, jazykohrátky
e) výchova ke správnému a uvážlivému využívání přírodních zdrojů ( živá a neživá příroda)
f) základy permakultury, poznávání rostlin
g) holistická medicína, zdravověda, masáže
Článek 5 - Členství ve spolku
Členem spolku se může stát fyzická osoba starší 18 let s trvalým bydlištěm na území ČR. Členství vzniká dnem, kdy rada spolku rozhodne o přijetí žadatele na základě jeho písemné přihlášky.
Přihláška musí obsahovat jméno a přijmení žadatele, adresu trvalého bydliště, rodné číslo, případně telefonické spojení a e-mailovou adresu, datum podání přihlášky a vlastnoruční podpis žadatele.
Rada spolku o přijetí rozhoduje na své nejbližší schůzi po dni podání přihlášky. Zakládajícím členem spolku je fyzická osoba, jež se účastní přípravného výboru.
Člen spolku má právo zejména:
Účastnit se veškeré činnosti spolku, volit radu spolku a další orgány spolku a být volen do těchto orgánů. Posuzovat a schvalovat zprávy o činnosti spolku. Předkládat návrhy, připomínky a náměty k činnosti spolku.
Člen spolku je povinnen zejména:
Dodržovat stanovy spolku, hájit zájmy spolku, sdělovat statutárnímu orgánu změny údajů uvedených v přihlášce.
Článek 6 - Zánik členství
Členství zaniká na základě oznámení člena spolku o ukončení členství ve spolku, dále úmrtím člena, vyloučením člena pro hrubé porušování stanov a dále pokud se člen bez uvedení důvodů neúčastní třech po sobě jdoucích členských schůzí.
Článek 7 - Orgány spolku
1) Nejvyšším orgánem spolku je členská schůze, která se schází nejméně jednou ročně, aby:
a) schválila případné změny stanov
b) zvolila na roční funkční období nejméně tříčlennou radu spolku, případně tuto radu spolku odvolala
c) schválila zprávu o činnosti spolku na další období
d) určila koncepci činnosti spolku na další období
e) stanovila výši členských příspěvků
f) schválila rozpočet spolku na příští období
g) zvolila čestné členy spolku, případně rozhodla o vyloučení člena spolku
h) rozhodla o zrušení spolku s likvidací nebo o jeho přeměně
2) Zasedání členské schůze spolku svolává rada spolku. Usnášeníschopná je, pokud se zúčastní nadpoloviční většina členů. Není-li členská schůze schopna se usnášet, svolá rada spolku náhradní členskou schůzi do jednoho měsíce ode dne původního konání, tato opakovaná členská schůze je usnášeníschopná bez ohledu na počet přítomných členů.
3) Členská schůze bude svolána i v případě, že třetina členů spolku podá ke svolání podnět.
4) Členská schůze přijímá rozhodnutí nadpoloviční většinou hlasů. O zrušení spolku s likvidací nebo jeho přeměně rozhoduje kvalifikovanou většinou.
5) Činnost spolku mezi členskými schůzemi řídí rada spolku, která si volí ze svého středu předsedu, místopředsedu a pokladníka. V kompetenci rady spolku je také předsedu, místopředsedu nebo pokladníka odvolat.
6) Rada spolku je tříčlenná. Její funkční období je jednoleté. Rada spolku se schází dle potřeby. Rada spolku může prijímat rozhodnutí, pokud je přítomno více než 50% členů a zároveň je přítomen předseda. Rozhodnutí je schváleno, jestliže pro něj hlasovala nadpoloviční většina přítomných členů.
7) V případě odstoupení, odvolání nebo úmrtí člena Rady spolku je předseda povinen do 60 dnů svolat členskou schůzi, která zajistí doplnění Rady.
8) Předseda spolku je jeho statutárním orgánem. Předseda zastupuje spolek ve všech věcech. Jeho funkční období je roční. Předseda je volen Radou spolku.
Článek 8 - Hospodaření spolku
1) Spolek hospodaří s prostředky získanými ze členských příspěvků ve výši schválené členskou schůzí a případnými dary od fyzických a právnických osob či získanými granty. Prostředky vynakládá výhradně na úkony spojené s předmětem činnosti spolku, řádně podložené účetními doklady.
2) S výsledky hospodaření seznamuje rada spolku členy na každé schůzi.
3) V případě zániku spolku je jeho majetek po provedené likvidaci předán jiné právnické osobě s příbuzným předmětem činnosti.
Článek 9 - Závěrečná ustanovení
1. Záležitosti neupravené těmito stanovami se řídí obecně platnými právními předpisy.
2. Stanovy byly schváleny na ustavující schůzi dne 15.11.2020. Učinnosti nabývají dnem zápisu do spolkového rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ustí nad Labem.
Kam kráčí naše mladá generace? Aneb proč vznikl zapsaný spolek Z chrámu přírody.
Jmenuji se Miloš Josef Doležal. Kromě jiných aktivit se věnuji pořádání tvořivých kurzů. Pro založení spolku „Z chrámu přírody, z. s.“ mám pádný důvod. Kdysi na školách se vyučovaly předměty praktických dovedností. Byly to práce v dílnách, a rozmanité zahradnické a pěstitelské činnosti. Toto se z „moderní “ výuky postupně vytratilo a jsem si jistý, že k velké škodě dnešní mladé generace. Manuální schopnosti jsou totiž důležité pro pochopení smyslu života a toho, jak všechno souvisí se vším. Pochopení toho, že náš životní prostor je živý, komunikuje s námi, jsme jeho součástí. Z toho pramení poznání, že nebudeme-li přírodu znát a chránit, pak nemůžeme žít dlouhodobě v bezpečí a dostatku.
Při práci s dětmi se opírám o zkušenosti získané v dětském domově během své civilní služby. Některé techniky osobnostního rozvoje, které též používám, jsem nabyl při studiu masérských, terapeutických a holistických odborností (viz www.elwira.eu).
Nyní bych rád tyto letité zkušenosti předal dál prostřednictvím kurzů a seminářů, které pořádám se svými přáteli. A to zejména dětem a mladým lidem. Nabízím tak příležitost k osobnostnímu růstu skrze pochopení, že dění na světě není náhodné, vše souvisí se vším a nic není zadarmo. Přál bych si nadále se setkávat s vnímavými lidmi a sdílet vědění. Neboť moudrý se ptá a do konce svého života bádá, oproti tomu blázni mezi námi žijí v přesvědčení, že už všechno dokonale vědí.
Miloš (Mikloš) Doležal

Projekt univerzity života a míru
K přípravě nového člověka třetího tisíciletí a zajištění míru, bratrství a spravedlnosti ve světě je zapotřebí využít znalostí lidí, kteří se zabývají cennými vzdělávacími metodami směřujícími lidskou povahu k celistvosti, harmonii a prosperitě. Je třeba klást důraz na spolupráci, toleranci, respekt vůči všem lidským bytostem a na prohlubování harmonického soužití s přírodou. Tým „Z chrámu přírody, z. s.,“ se k této filosofii hlásí a proto své programy koncipuje tak, aby podporovaly:
Převzato z knihy Kurandera - Hernán Huarache Mamani

VIDEO: Jak jsme před lety začínali :)